
Iskolánk története
Iskolánk Somogy vármegyében, Kaposvártól 17 km-re található. Ez Mernye község egyetlen ilyen jellegű intézménye, benne 1-8. évfolyamos alapfokú nevelés-oktatás zajlik.
A településen már 1713 óta működik iskola. Az idők folyamán azonban többször költözködött.
A falu közepén áll az 1905-ben emelt piarista kastély. Annak idején ez volt a térség oktatási és gazdasági központja, innen irányították a mezőgazdaságot. A világháború után iskolává alakították, majd a rendszerváltáskor magánkézbe került.

1982 novemberében került sor az akkor korszerűnek tekinthető iskolaépület átadására, ahol a nevelés-oktatás ma is zajlik.
2010 augusztusáig az intézmény önállóan működött. Ekkor a Dél-Dunántúli Operatív Program keretében a többcélú, somogyjádi székhelyű Illyés Gyula Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola és Óvoda tagiskolája lett Magyaratád illetve Somogygeszti telephellyel.

Az iskola alsó szintjét átalakították, ide költözött az óvoda 3 csoporttal. A másik két szinten helyezkedik el az általános iskola. A beiskolázási körzet rendkívül széles, tanulóink Mernyén kívül hét településről: Ecsenyből, Felsőmocsoládról, Polányból, Somogyaszalóból, Somogygesztiből, Somodorból, Szentgáloskérről járnak hozzánk. Ennek oka, hogy a környező falvak iskolái sorra megszűntek. Somogygesztiben pedig csak alsó tagozat található.
2013. január 1-jétől kezdődően a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ vált az intézmény fenntartójává. Az óvodák ekkor kiváltak, az iskolák közötti integráció azonban továbbra is fennmaradt a DDOP pályázat következtében. A mernyei iskola 2020. szeptember 1-jén kapta vissza önállóságát. Ettől kezdve Mernyei Szabadi Gábor Általános Iskola néven működik somogygeszti telephellyel.

Névadónk: Szabadi Gábor
Az 1848-49-es szabadságharc fiatal tisztje volt. Bem apó seregében harcolt. A világosi fegyverletétel után bujdosnia kellett. Előbb a Duna-Tisza közén, majd a Dunántúlon próbált menedéket találni. Haynau rémuralma után 1860-as években Mernyén telepedett le végleg. Saját háza a Fő utcán állt. Családot alapított, egy fiúgyermeke született. Az iskolában tanított, mivel tanítói végzettsége volt. Nagyon szerette a falu. Lelkes tanító volt. A kötelező tananyag mellett igyekezett átadni a kertészeti ismereteit. Megtanította tanulóit a gyümölcsfák oltására, szemzésérem konyhakerti növények termesztésére, kézimunka szakkört vezetett. Gondja volt a falu közterületeinek rendezésére is. Fásítással igyekezett szebbé tenni az utcák képét. Kiemelkedő munkája volt a Somogygeszti és Mernyeszentmiklós felé vezető utak mindkét oldalának jegenyefával való beültetése.
Halála után az iskola folyamatosan gondoskodott a sír rendezéséről. Évek során egy-egy osztály vállalta a sír gondozását.
A Mernyei Önkormányzat Képviselő Testülete napjainkban is szerepet vállal a sír épségének megőrzésében. Ma már hagyománnyá vált, hogy sírjánál március 15-én és mindenszentekkor gyertyát gyújtanak, valamint virágot helyeznek el az iskola tanulói és pedagógusai tanítónk emlékére.