Tisztelt Szülők/Gondviselők!
Tájékoztatom Önöket a Nemzeti Népegészségügyi Központ aktuális járványügyi eljárásrendjéről COVID-19 fertőzés esetén.
- A fertőzés tényét továbbra is jelezni kell az iskola felé.
- Igazolt fertőzés esetén a háziorvos utasítása szerint kell eljárni.
- Az iskolában a fertőzöttel szoros kapcsolatba került, tüneteket nem mutató tanuló, pedagógus vagy más iskolai dolgozó számára nem rendelnek el karantént, de a fertőzöttel való utolsó szoros kontaktot követően 5 napig köteles az orrot és szájat eltakaró maszkot viselni.
- Amennyiben a szoros kontaktszemélyen fertőzésre utaló tünetek jelentkeznek, forduljon a háziorvoshoz! Ha a tünetek az iskolában jelentkeznek, az érintett személyt haladéktalanul elkülönítjük, és a szülőt értesítjük. A háziorvos jelzése alapján a további intézkedéseket a Kaposvári Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya teszi meg.
A fenti eljárásrend a Somogy Vármegyei Kormányhivatal Kaposvári Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya rendelete alapján készült.
Kérem a tájékoztatás tudomásvételét és köszönöm segítő együttműködésüket.
Mernye, 2022. 10. 01.
Somodiné Balogh Mária
igazgató
A Mernyei Szabadi Gábor Általános Iskola
intézkedési terve
a készenlét idején alkalmazandó eljárásrendről
7. verzió
2022. szeptember
Jelen intézkedési terv újabb módosításig vagy visszavonásig marad érvényben.
1. TAKARÍTÁS, FERTŐTLENÍTÉS
1.1 Havonta alapos, mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítást kell elvégezni. Az intézmény vezetője ellenőrzi a takarítások végrehajtását.
1.2 A fertőtlenítő nagytakarítás elvégzése során figyelembe kell venni a Nemzeti Népegészségügyi Központ (a továbbiakban: NNK) ajánlását, melyet az 1. számú
melléklet tartalmaz.
1.3 A fertőtlenítő nagytakarítás és a rendszeres fertőtlenítő takarítás elvégzéséhez
szükséges tisztító- és fertőtlenítőszerek biztosítása a fenntartó feladata.
2. AZ INTÉZMÉNY LÁTOGATÁSA, RENDEZVÉNYEK
2.1 A nevelési-oktatási intézményet kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató
gyermek, tanuló látogathatja. Az oktatásban és nevelésben, illetve az intézmény
működtetésében csak egészséges és tünetmentes dolgozó vehet részt. A szülők feladata, hogy amennyiben a gyermeküknél tüneteket észlelnek, a NNK aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról. A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermeknél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés van.
2.2 Amennyiben a tanuló fertőzöttségre utaló tüneteket mutat az intézményben, haladéktalanul elkülönítjük, és értesítjük a szülőt. A szülő kötelessége felvenni a kapcsolatot a háziorvossal, és az utasításait követve eljárni, illetve értesíteni az intézményt a fertőzöttségről.
2.3 A tantermi oktatás során az osztályok nem keverednek. A fejlesztőfoglalkozások és az etika/ hit és erkölcstan tantárgyak kivételével bontótermi tanterem használatára nem kerül sor. Az informatika/ digitális kultúra tantárgyak oktatása történik csupán szaktantermi oktatásban. A fentiek kivételével a tanulók a tanítási nap során minden esetben az osztálytermüket használják.
2.4 Nagy létszámú gyermek, tanuló vagy pedagógus egyidejű jelenlétével járó (pl.: osztályozó értekezlet, tanévzáró ünnepség, bál, kulturális program) esemény megszervezése során fokozott figyelmet kell fordítani a kézfertőtlenítésre, a távolságtartásra és a gyakori szellőztetésre. Zárttéri program helyett lehetőség szerint szabadtéri programot tervezünk.
3. EGÉSZSÉGÜGYI SZEMPONTBÓL BIZTONSÁGOS KÖRNYEZET
KIALAKÍTÁSA
3.1 A bejáratnál vírusölő hatású kézfertőtlenítőt biztosítunk, ennek használatára rendszeresen fel kell hívni a figyelmet. Az intézménybe érkezéskor, étkezések előtt és
után minden belépő alaposan mosson kezet vagy fertőtlenítse a kezét (a gyerekek,
tanulók esetében inkább javasolt a szappanos kézmosás).
3.2 A szociális helyiségekben biztosított a szappanos kézmosási lehetőség, melyet
lehetőség szerint vírusölő hatású kézfertőtlenítési lehetőséggel kell kiegészíteni.
3.3 Kéztörlésre papírtörlőket biztosítunk, a textiltörölköző használata kifejezetten kerülendő.
3.4 Kiemelt figyelmet kell fordítani az alapvető higiénés szabályok betartására. Az egyes
tevékenységeket megelőzően és azokat követően szappanos kézmosással vagy
alkoholos kézfertőtlenítéssel kell biztosítani a személyes tisztaságot, ennek szükségességére a pedagógusok és pedagógiai asszisztensek folyamatosan felhívják a tanulók figyelmét.
3.5 A személyi higiéné alapvető szabályairól a gyermekek, tanulók rendszeresen kapnak részletes, az adott korosztálynak megfelelő szintű tájékoztatást. A gyermekek figyelmét folyamatosan felhívjuk a az úgynevezett köhögési etikettre: papír zsebkendő használata köhögéskor, tüsszentéskor, majd a használt zsebkendő szemetes kukába dobása és alapos
kézmosás, esetleg kézfertőtlenítés.
3.6 A köhögéssel, tüsszentéssel a különböző felületekre került vírus inaktiválása
érdekében fokozottan ügyelni kell az intézmény tisztaságára, a napi többszöri
fertőtlenítő takarítás (termekben, a folyosókon és a szociális helyiségekben)
elvégzésére. A fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy
a kézzel gyakran érintett felületek (ilyenek a padok, asztalok, székek, az ajtó-,
ablakkilincsek, korlátok, villany- és egyéb kapcsolók, informatikai eszközök
– billentyűzet, monitor, egér, egérpad stb.-, mosdók csaptelepei, WC lehúzók stb.)
valamint a padló és a mosható falfelületek vírusölő hatású szerrel fertőtlenítésre
kerüljenek.
3.7 A takarítást, fertőtlenítést úgy kell megszervezni, hogy az a gyermekek, tanulók
egészségét ne veszélyeztesse. A takarítást végző dolgozók részére a felhasznált
szernek megfelelő védőeszköz biztosítása és azok viselése szükséges.
3.8 Zárt térben a kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet
kell fordítani a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes
szellőztetésre, mely vonatkozik minden zárt térre, így a folyosókra, valamint a
szociális helyiségekre is. A helyiségek ablakát időjárás függvényében lehetőség szerint nyitva kell tartani.
3.9 Az iskolában használt játékok, sporteszközök, játszótéri eszközök felületét rendszeresen fertőtleníteni kell.
4. ÉTKEZTETÉSRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK
4.1 Fokozottan kell ügyelni az étkezés helyszínének tisztaságára, a rendszeres fertőtlenítésére. A felületek tisztításakor ügyelni kell a környezet vírusmentességének a megőrzésére, a munkafolyamatok megfelelő szétválasztásával, valamint gyakoribb fertőtlenítéssel.
4.2 Étkezés előtt és után kiemelt figyelmet kell fordítani a gyermekek alapos szappanos kézmosására vagy kézfertőtlenítésére.
4.3. A konyha/ ebédlő üzemeltetőjének felelőssége, hogy az ételek elkészítése, tárolása és tálalása, továbbá a használt eszközök és a helyiségek megfelelő fertőtlenítése, tisztán tartása a mindenkori intézkedési szabályoknak megfelelően történjen.
5. ISKOLA EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁS SZABÁLYAI
6.1 Az iskolai szűrővizsgálatok és az iskola-egészségügyi ellátás során az egyéb egészségügyi ellátásra vonatkozó szabályokat szükséges betartani. Ennek megfelelően, amennyiben az egészségügyi ellátás korlátozásának elrendelésére nem kerül sor, a szűrővizsgálatokat, és egyéb feladatokat maradéktalanul el kell végezni.
6.2 A járványügyi készültség időszakában az iskola-egészségügyi ellátás védőnői vonatkozásban az iskola-egészségügyi ellátásról szóló 26/1997. (IX.3.) NM rendelet
3. sz. melléklete, az egyeztetett munkaterv, az oktatási intézményekre vonatkozó, valamint a járványügyi helyzetnek megfelelő eljárásrend alapján történik, mely feltételezi a pedagógus, a védőnő, az iskolaorvos és a tanuló folyamatos együttműködését.
6.3 A személyes találkozást igénylő teendők esetében – védőnői szűrővizsgálatok, tisztasági vizsgálatok, védőoltások – a feladatok elvégzése a járványügyi óvintézkedések (személyi higiéné, a használt eszközök fertőtlenítése, szellőztetés, zsúfoltság kerülése) figyelembe vételével történik.
6.4 Amennyiben a szűrővizsgálatokra az intézményben kerül sor, annak helyszínén biztosítani kell a szappanos kézmosás és a kézfertőtlenítés lehetőségét, gondoskodni kell a fertőtlenítőszeres takarításról és a gyakori szellőztetésről.
6.5 Amennyiben az egészségügyi ellátás során a gyermeknél fertőzés tünetei észlelhetők,
jelen tájékoztató „Teendők beteg személy esetén” pontja szerinti intézkedések
megtétele szükséges, mely egyidejűleg kiegészítendő a vizsgálatok felfüggesztésével,
a helyiség és az eszközök fertőtlenítésével, és alapos szellőztetéssel.
7. TANULÓI HIÁNYZÁSOK KEZELÉSE
7.1 Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, igazolt hiányzásnak kell tekinteni. Ezen időszakban az érintett tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet
az oktatásban.
7.2 Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára.
8. TEENDŐK BETEG SZEMÉLY ESETÉN
8.1 Amennyiben egy gyermeknél, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertőzés tünetei észlelhetők, haladéktalanul el kell őt különíteni, egyúttal értesíteni kell az
iskolaegészségügyi orvost, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendőkről. Gyermek esetén a szülő/gondviselő értesítéséről is gondoskodni kell, akinek a figyelmét fel kell hívni arra, hogy feltétlenül keressék meg telefonon a gyermek háziorvosát/házi gyermekorvosát. Azt követően az orvos utasításainak alapján járjanak el.
8.2 A gyermek az iskolába orvosi igazolással vagy a karanténra vonatkozó határozatban rögzített időpontot követően térhet vissza, melyet az intézmények el kell fogadnia, azt saját hatáskörben nem bírálhatja felül.
8.3 Amennyiben krónikus betegséggel élő gyermek a koronavírus okozta járványügyi helyzet miatt speciális eljárást, védelmet igényel, erről a kezelőorvosnak kell döntenie, mely alapján a szükséges intézkedéseket meg kell tenni.
9. INTÉZKEDÉSEK FERTŐZÉSSEL ÉRINTETT INTÉZMÉNYEK
ESETÉBEN
9.1 Amennyiben egy köznevelési intézményben egy tanuló esetében COVID-19 fertőzés igazolódik, az illető a járványügyi döntésnek megfelelően 7 nap karanténba kerül. Ha a beteg tünetei megszűntek, és a tünetek kezdete után 7 nap eltelt, gyógyultnak nyilvánítandó, közösségbe engedhető. Amennyiben a COVID-19 fertőzött az elkülönítés 4. napján már láztalan, légúti tünetei megszűntek, akkor a tünetek kezdetétől számított 5. napon antigén gyorstesztet végeztethet, és annak negatív eredménye esetén az elkülönítés feloldható. Ha tünetmentes volt a fertőzött személy, az elkülönítését a pozitív PCR vagy antigén gyorsteszt mintavételének napjától számított 7. napon lehet feloldani, de ha a tünetmentes fertőzött a fertőzést igazoló vizsgálat időpontjától számított 5. napon antigén gyorstesztet végeztet, és annak negatív az eredménye, akkor már az 5. napon feloldható az elkülönítés. Az otthon
tartózkodó tanulók részére az intézmény gondoskodik az előrehaladáshoz szükséges
információk (így különösen a feldolgozott tananyag, a házi feladat) megküldéséről.
9.2. Az érintett osztályban a jelenléti munkarend szerinti nevelés-oktatás változatlanul folytatódik azzal, hogy az érintett tanulóval szoros kontaktusba került, tüneteket nem mutató személyek személyesen vesznek részt az oktatásban, számukra javasolt, hogy az otthonukat elhagyva – különösen tömegközlekedési eszközön és a köznevelési intézményben – 5 napon át a szájat és az orrot eltakaró maszkot viseljenek.
9.3 Igazolt COVID-19 fertőzés esetén a területi népegészségügyi hatóságot, azaz a Vármegyei Kormányhivatal népegészségügyi feladatkörben eljáró járási/kerületi hivatalát tájékoztatni kell.
9.4 Amennyiben átmenetileg tanügyi intézkedés kerül elrendelésre, a gyermekfelügyeletet az érintett intézményben meg kell szervezni a szülők támogatása érdekében. A gyermekfelügyelet során a gyermekétkeztetési feladat ellátójának változatlanul biztosítania kell a gyermekétkeztetést.
Somodiné Balogh Mária
intézményvezető
1. számú melléklet:
A takarítással
kapcsolatos feladatok
Az alapos, mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítás során a padló és felülettisztításon túl a
nagytakarítás lehetőség szerint terjedjen ki az alábbiakra:
– ajtók, faburkolatok, lambériák, szekrények, székek, padok, asztalok, egyéb
bútorok vegyszeres tisztítására;
– padló és játszószőnyegek, egyéb textília tisztítására;
– játékok, sporteszközök tisztítására;
– radiátorok, csövek lemosására;
– ablakok, üvegfelületek tisztítására;
– szemétgyűjtők tisztítására, fertőtlenítésére;
– képek, tablók, világítótestek portalanítására;
– pókhálók eltávolítására;
– rovar- és rágcsálóirtásra;
A nagytakarítást követően annak intézményvezető általi visszaellenőrzése indokolt.